• 0362 431 33 49
  DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLARLA “SEREBRAL PALSİ”
   
  Öncelikle merhabalar bu sitede ilkyazım bunun heyecanını yaşamıyorum desem yanlış olur. Bundan sonraki süreçte sizlerle genel olarak engelliler hakkında olsada daha yoğun olarak serebral palsi (spastik) ler hakkında bir şeyler paylaşmayı planlıyorum. Neden serebral palsi derseniz?  İlk olarak ben Serebral palsiliyim ikinci olarak ise bu durum özelde kentimizde genel olarak ise ülkemiz genelinde ya bilinmeyen ya da yanlış bilinen bir engel türü olması.
   
  Serebral palsi rahatsızlığı doğum öncesi, doğum anı ya da doğum sonrası meydana gelen sebeplerden dolayı merkezi sinir sistemi yöneten beyinde olagelmiş hasarlanmadan kaynaklı bir rahatsızlıktır. Bu durumda bireyin küçük kas hareketlerinde ve büyük kas hareketlerin bir takım bozulmalar meydana gelmektir. Kişin yürümesinde, denge kurmasında, konuşmasında az yada çok bozulmalar görülebilir. Görünebilir gibi olasılık ifade eden bir kelime kullandım çünkü Serebral Palsi bireyden bireye çok farklılık arz eden bir rahatsızlık. Yukarıda saydığım bozulmaların bir kişide hepside görünebilir birkaçı değişik oranlarda da görünebilir artı olarak tüm bunlara eşlik eden zihinsel engelde yaşanabilir. 
   
  O yüzden doktorların Serebral Palside hastalık yoktur hasta vardır tabiri durumu kısa ve net bir şekilde özetlemektedir. Diğer birçok engel türünde de alt türler ve farlılık gösteren durumlar olmakla birlikte durum Serebral Palside çok da fazla farklılık göstermektedir.
  Veriler bize Serebral Palsi toplumda görülme sıklığının her 1000 bebekte 1,5 - 3 oranında olduğunu söylemekte.
   
  Serebral palsinin belirtileri nelerdir?
  Çocuğun özellikle hareket gelişimi yaşıtlarına göre gerideyse, örneğin daha geç oturmuş, daha geç emeklemiş veya daha geç yürümeye başlamışsa; kol-bacakları normalden daha gergin veya gevşekse; durusu, oturuşu normalden farklıysa serebral palsi'den şüphelenilmelidir. 
   
  Serebral palsi her hastada ayni belirtileri vermez. Bazı çocuklarda etkilenen kaslar normalden gergin (kasılı) durumdadır ve hastanın hareketlerini kısıtlar. Bazı çocuklardaysa kaslar fazlasıyla gevşektir ve hasta vücudunu istediği gibi yönetemez. Bazen istem dışı vücut hareketleri de görülebilir. Bazı hastaların vücudunun bir yarısı, bazılarının sadece bacakları, bazılarının ise tüm vücudu etkilenebilir. Boğaz kaslarının etkilenmesi sonucu konuşma güçlüğü de olabilir. Beyin hasarının ağır olduğu durumlarda görme ve işitme sorunları ve bir ölçüde zeka geriliği de görülebilir.
   
  Serebral palsinin tedavisi var mıdır?
  Oluşmuş beyin hasarını geriye döndürmek mümkün degildir, fakat serebral palsi'li çocuk modern tıbbın destek tedavileriyle pek çok becerisini ilerletebilir. Tedavinin en önemli unsuru ailenin desteği ve yoğun ilgisidir. Hastanedeyse başlıca Çocuk Nörolojisi, Fizik Tedavi, Ortopedi Bölümleri, ayrıca Çocuk Ruh Sağlığı, Beslenme, Beyin Cerrahisi, Göz, Kulak-Burun-Boğaz Bölümleri hastanın tedavisinde rol alır. Bu bölümlerin her birinin hastanın hayatini kolaylaştıracak katkıları olacaktır. Kas gevşetici ilaçlar, fizik tedavi, çeşitli ortezler, botulinum toksini enjeksiyonları, cerrahi yöntemler ve kas-hareket-konuşma eğitim programları çocuğun durumuna göre seçilerek uygulanır. Bu yöntemler sayesinde serebral palsi'li çocuk yetenek ve becerilerini geliştirebilir ve hayat kalitesini büyük ölçüde artırabilir.
   
  Sonuç olarak;
  **Serebral palsi çoğunlukla önlenebilir nedenleri olan bir hastalıktır. 
  **Eğer bir çocukta serebral palsi fark edilirse veya gelişiminde yaşıtlarına göre anormallik görülürse ilk fırsatta doktora başvurulmalıdır, çünkü hastalığın erken teşhis edilmesi ve bir an önce tedavinin başlatılması başarı sağlamanın en önemli yoludur.
   
  Bu kadar bilimsel bilginin ardından asıl söylemek istediğimi sona sakladım. Tüm bu gerçekliğin dışında toplumda karşılığını bulan bir gerçeklikte söz konusu o da birebir bir spastik engelli olarak başta benim ve üç aşağı beş yukarı benim gibi bu gerçeklikle yıllardır karşı karşıya kalan binlerce serebral palsili. Dışarıdan bakıldığında net ve yoğun olarak fark edilen bir engel taşıyorsanız tepkiler o oranda sert ve bir o kadarda yanlış oluyor. Bizleri çoğunlukla toplumsal yaşamda ya alkollü yada tüm spastikleri zihinsel engelli zannetmeleri gibi. Bizler diğer engelli bireylerin yasadıkları erişilebilirlik, istihdam, eğitim, öğretim gibi sorunlar ile savaşmakla birlikte birde bunlara ek olarak yoğun önyargı sorunlarıyla da savaşmak durumunda kalıyoruz. Benim tüm çalışmalarım ve bu yazımda dahil olmak üzere bu ön yargıları bir nebzede olsa kırabilmek.
   
  Tekrar görüşmek dileğiyle.

  23.06.2021