• 0362 431 33 49
  Victor E.Frankl’ın çok ünlü kitabı İnsanın Anlam Arayışı’ndan bahsetmek istiyorum sizlere. Kitap yazarın gerçek hayatından kesitleri anlatıyor. Yazar 2. Dünya savaşında Nazi kampında yaşadıklarını kaleme alıyor. Kamp şartlarını, insanlık dışı muameleleri, işkenceleri, gaz odalarını ve her türlü insan yaşamı için olumsuz şartları okurken bizzat okur olarak oralarda geziyor hissini yaşıyorsunuz. Yazar bu şartlarda insanların verdiği tepkileri yazarak devam ediyor. Kimi yaşamak için anlam bulamayıp intihar ediyor, kimisi ise şartlara dayanamayıp hastalanıp yatağa düşüyor ve direnç göstermeden ölümün kollarına bırakıyor kendini. Çünkü buradan çıkıp çıkamayacakları yada ne zaman hangi saçma sebepten öldürülecekleri hiç belli değil, bir çoğuna göre yaşamanın yada önlemenin birbirlerinde hiçbir farkı yok. Sadece ince bir çizgi var arada pamuk ipliği kadar ince ve kopması an meselesi olan.
   
  Yazarda aynı şartlar altında yaşıyor aynı insanlık dışı muamelere muhatap oluyor. Görünürde fiziksel olarak diğerlerinden farklı bir yaşam koşulları yok. Tek bir farkla, işte bu fark kitabın ve bu yazının temel konusu. Yazarın bütün bu yaşadıklarına diğerlerinden farklı olarak yüklediği bir anlam var. Yazar yaşadıklarını bir gün yazacağı düşleyerek hayatta kalmayı başarıyor. Bu anlama sahip olduğu için daha fazla dikkat ediyor kendine daha enerjik ve daha sağlıklı olmaya çalışıyor çünkü yaşamda kalabilmesi ilk şart bu kamp ortamında, çünkü gaz odalarına ilk gidenler zayıf ve hasta olanlar. Yazar sonuçta çıkabiliyor kamptan ve bugün burada konu ettiğimiz kitabı yazıyor ve Logoterapi kuramını oluşturuyor.
   
  Ülkemizde engelliler acısında halen birçok ekonomik, siyasal, sosyal ve psikolojik problemlereler söz konusu olduğunu biliyoruz ve her yeni gün başladığında daha yatağımızda uyandığımızdan itibaren ve kamusal yaşamda bu problemlerin birçoğu ile mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Önce eğitimde karşı karşıya kaldığımız engeller, iş hayatıyla beraber devam etmekte ve beraberinde bir yuva kurma, çocuk sahibi olma sağlıklı bir şekilde çocuğumuzu bakma, büyütme ve eğitme sorunları derken dağ gibi biriken sorunların içinde davranışsal olarak sağlıklı kalmaya çalışıyor.
   
  Yani durum nereden bakarsanız bakın olması gerektiğinden çok daha kaygı verici. Engelli biri olarak bazen nereden nasıl başlayacağımızı ve hangi metotları izleyeceğimizi şaşırabiliyoruz. İşte tamda bu noktada “ANLAM” kelimesi çok daha fazla şeyi ifade ediyor. Tüm olumsuz yaşam şartları altında bireyi yaşama karşı dirençli hale getiren kafa karışıklarını gideren, tüm fulü çizgileri berraklaştıran bir değer taşıyor “ANLAM” .
   
  İlk başta bir anlamınız varsa bunu hedefleriniz ve hemen akabinde hedefe hizmet eden amaçlarınız takip ediyor onu. Daha sonrasında ise planlama yapmanız, yaşamı bir sistematiğe oturtmanız çok daha kolaylaşıyor. Karşılaştığımız sorunun karmaşıklığı yada yoğunluğu değildir asıl olan, bizim bu sorunu nasıl algıladığımız ve nereden baktığımızdır meseleye.
  Etkili insanların alışkınlarına baktığımızda listenin ilk başında Proaktif insan olduklarını görüyoruz. Öncelikli olarak kendilerine dair olumlu bir Özbilinç’esahipler, ilkeleri var ve yaşamlarının kontrolü kendi ellerinde. Yaşamlarında aldıkları kararların sorumluluklarını da almayı biliyorlar. Bunun için en temel motivasyonları yaşamlarının “ANLAM”ı.
  Tekrar görüşmek dileğiyle.
   

  23.06.2021